Podkarpacie jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc Polski. Wiedzą o tym nie tylko mieszkańcy regionu, lecz również goście z pozostałych stron naszego kraju oraz zagranicy. Naturalne jest zatem, że południowy-wschód Polski jest częstym miejscem w którym młode pary decydują się na zrobienie sesji ślubnej w plenerze. W tym artykule przedstawię moje 5 najlepszych miejsc na sesje ślubne na Podkarpaciu w których uwielbiam robić zdjęcia.

 

5. Magdalenka

 

 

Ranking rozpoczynam od miejscowości położonej około 10km od Rzeszowa, która znana jest wielu turystom z pewnej ciekawostki – to stąd przy dobrej przejrzystości widać Tatry (pomimo odległości równej 170 kilometrów!). Jednakże Magdalenka znalazła się w tym zestawieniu zgoła z innego powodu. Malawskie wzgórze posiada niespotykaną atmosferę historii, piękne drzewa oraz wspaniale zachowane klasyczne podkarpackie domki z XX wieku. Takie miejsce to idealny plener na sesję zdjęciową w stylu retro.

Polecam je w szczególności wczesną jesienią, kiedy bujne drzewa zaczynają złocić się, stanowiąc idealne tło dla Młodej Pary. Sesję ślubną warto zakończyć ujęciami przy kościele św. Marii Magdaleny w Malawie (to jeden z najwyższych punktów w okolicach Rzeszowa).

Miejsca do sesji ślubnej: wzgórze Magdalenka, kościół filialny pw. św. Marii Magdaleny w Malawie, domki retro.

 

4. Bieszczady: Mała Rawka / Wielka Rawka

 

 

W Bieszczadach każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to magiczne miejsce dla osób uwielbiających piesze wędrówki, wspinaczy, historyków, lecz przede wszystkim – ludzi zakochanych. Pomimo ogromu i wspaniałości tego miejsca, łatwo było mi wskazać miejsce do fotografii ślubnej, które według mnie nadaje się do tego idealnie – są to Mała oraz Duża Rawka. Obydwa punkty znajdują się w niezwykle dogodnej lokalizacji – z jednej strony dzieli je niecałe 10km od Ustrzyk Górnych („bieszczadzkiej” bazy wypadowej), a z drugiej – około 8km do Wetliny.

Z perspektywy Pary Młodej to wielce istotne ze względu na możliwość ewentualnych przygotowań w hotelu czy też innym bardziej intymnym miejscu (przebieranie się w stroje ślubne w samochodzie nie należy do najlepszych rozwiązań :)). Okolice Małej i Wielkiej Rawki charakteryzuje przede wszystkim nieskazitelna roślinność i widoki na Bieszczady Wysokie (to stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych punktów obserwacyjnych Tarnicy). Jest tu zatem wyeliminowany problem rzeczywistej „wspinaczki” i ewentualnego wybrudzenia ubrań – podejście samo w sobie jest łagodne i większość z Was pokona je bez potu na czole.

Miejsca do sesji ślubnej: grzbiet Dział, Bieszczady Zachodnie, Połonina, Mała Rawka, Wielka Rawka.

 

3. Arboretum Bolestraszyce

 

 

Ciekawe podkarpackie miejsce w którym znajduje się najwięcej roślinności na metr kwadratowy? Oczywiście mowa o Arboretum w Bolestraszycach. Obiekt ten to ponad 308 hektarów kilku tysięcy różnorakich roślin, które są hodowane od 1975 roku. W tak unikalnej lokalizacji nie sposób nie pomyśleć o wielu pięknych ujęciach – w końcu nie bez powodu to właśnie kwiaty są wyrazem naszych emocji w stosunku do drugiej osoby. Setki dróżek i alejek wyłożonych piękną florą to doskonałe miejsce dla uwiecznienia miłości Młodej Pary.

Szczególnie dobrą porą na sesje ślubną jest początek czerwca, kiedy to większość roślinności jest już w fazie rozkwitu. Duża powierzchnia Arboretum pomaga również w zachowaniu swego rodzaju indywidualności – można zatem śmiało pozować do zdjęć bez większych obaw o drugie tło.

Miejsca do sesji ślubnej: Arboretum w Bolestraszycach, Muzeum Przyrodnicze, ogród sensualny.

 

2. Przemyśl

 

 

Jest to miasto o którym śmiało można powiedzieć, że posiada swoją duszę. Już samo specyficzne położenie na mapie Polski daje pogląd na skrajności, które tu zobaczymy – stare miasto położone na stromych wzniesieniach ze starą architekturą, która (na szczęście!) jest w większości dobrze zachowana. Piękne ujęcia możemy zrobić zaczynając sesję od brzegu Sanu, który przepięknie rozdziela Przemyśl na dwie części. Dalej już warto udać się w południowym kierunku do słynnego „Niedźwiadka”, by na charakterystycznej kostce zrobić klimatyczne zdjęcia. Można znaleźć tu uliczki z budowlami, które oddają swoistą „wschodnią” atmosferę regionu (szczególnie zdjęcia czarno-białe mają tu urok).

Zwróćcie też uwagę na fakt, że Przemyśl jest nazywany „miastem kościołów” – jest ich tutaj aż 22, z czego większość ogólnodostępna. Idealnym miejscem do uwieńczenia sesji ślubnej w Przemyślu może być Kopiec Tatarski. Jest to wzgórze, które pierwotnie było miejscem kultu bogów słowiańskich – obecnie jest to idealny punkt obserwacyjny na całe miasto jak i dalekie okolice (w tym Ukrainę). Punkt ten jest bardzo dobrze skomunikowany – 300 metrów od niego znajduje się parking samochodowy, a do samego miejsca doprowadzi nas wybrukowana ścieżka.

Miejsca do sesji ślubnej: Zasanie, przemyski rynek, kościoły, niedźwiadek, Kopiec Tatarski, panorama Przemyśla.

 

1. Rzeszów

 

 

Zdecydowany numer jeden mojego rankingu – największe miasto Podkarpacia: Rzeszów. Pomimo braku długiej historii miejsce to zyskało miano „stolicy innowacyjności” i szybko stało się kandydatem do bycia metropolią. A to wszystko z zachowaniem tradycji rzeszowskich i przepięknie odrestaurowanego rynku. Na Młode Pary czeka tutaj sporo atrakcyjnych lokacji – zacznijmy od tych „innowacyjnych”: okrągłej kładki dla pieszych i multimedialnej fontanny.

Pierwsza opcja daje możliwość ciekawych ujęć na jedną z najruchliwszych ulic miasta i przede wszystkim zachwyca swoją ciekawą architekturą. Warto zjawić się tu z samego rana kiedy kładka nie jest oblegana przez mieszkańców, a wstające słońce daje idealnie ostre światło dla ujęć z wschodniej strony obiektu. Fontanna multimedialna to z kolei interesujące miejsce z dwóch powodów: po pierwsze, w sezonie letnim jest aktywna przez cały czas z uruchomionymi różnymi sekwencjami pozwalającymi na kombinacje z przeróżnymi ujęciami. Po drugie – sąsiaduje z Zamkiem Lubomirskich w którego fosie można zrobić klimatyczne zdjęcia w jednej z najstarszych części Rzeszowa.

Idąc w stronę rynku zachęcam do wykorzystania ul. 3-go Maja do typowej sesji ślubnej (przy okazji – to właśnie tu mieści się moje biuro, więc możemy zrobić chwilową przerwę na kawę :)) nie zapominając o wykorzystaniu pomnika Tadeusza Nalepy.

Słynna „Paniaga” (tak właśnie nazywana jest ulica 3-go Maja) to idealny przedsmak tego co najlepsze – przepięknego Rynku w Rzeszowie. Plac znajduje się w samym centrum miasta i jego obecny wygląd bardzo mocno nawiązuje do okresu końca XIX wieku. Budynek ratusza jest wspaniałym tłem dla Młodych Par. Idealnym dodatkiem są również ujęcia z wykorzystaniem rzeszowskiej studni – kultowego miejsca wieczornych spotkań.

Miejsca do sesji ślubnej: kładka dla pieszych, fontanna multimedialna, Zamek Lubomirskich, ul. 3-go Maja, rzeszowski rynek, bulwary.